Co warto wiedzieć o zabiegu mezoterapii igłowej?

Zabieg mezoterapii igłowej, zwany również mezoterapią, to metoda estetyczna, która ma na celu poprawę wyglądu skóry poprzez podawanie substancji aktywnych bezpośrednio w głąb skóry. Procedura ta jest coraz popularniejsza i cieszy się uznaniem wśród wielu pacjentek. W artykule przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące mezoterapii igłowej, takie jak jej zastosowanie, technika wykonania, przeciwwskazania oraz potencjalne efekty uboczne. Zapoznanie się z tym tematem pozwoli lepiej zrozumieć tę metodę i podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą jej wykonania.

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest procedurą, która polega na wprowadzaniu substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą cienkich igieł. Podczas zabiegu wykonuje się serie równomiernych mikro nakłuć za pomocą specjalnego urządzenia lub ręcznej techniki. Wstrzykiwane substancje mogą zawierać witaminy, minerały, aminokwasy, peptydy, antyoksydanty oraz inne składniki odżywcze, które mają za zadanie pobudzić procesy regeneracyjne i rewitalizujące w skórze.

Mezoterapia igłowa (czytaj więcej) może być stosowana na różnych obszarach ciała, takich jak twarz, szyja, dekolt, ręce, a nawet skóra głowy. W zależności od potrzeb pacjentki, zabieg może być wykonywany zarówno w celach anti-aging, jak i w celu poprawienia kondycji skóry, redukcji cellulitu czy leczenia łysienia. Dobór substancji aktywnych oraz technika wykonania są indywidualnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań pacjentki.

Kiedy można zastanowić się nad wykonaniem zabiegu?

Decyzję o wykonaniu zabiegu mezoterapii igłowej powinno się podjąć indywidualnie, po konsultacji z dermatologiem. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wskazywać na potrzebę takiego zabiegu.

Po pierwsze, mezoterapia igłowa może być pomocną metodą w walce z objawami starzenia się skóry. Jeśli zauważasz zmarszczki, utratę elastyczności i jędrności, a także spadek napięcia skóry, zabieg ten może być dla Ciebie odpowiedni. Substancje aktywne dostarczane w głąb skóry mogą poprawić mikrokrążenie, stymulując produkcję kolagenu i elastyny.

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć zabieg mezoterapii igłowej, jest chęć poprawienia stanu skóry na przykład trądzikowej, z rozszerzonymi porami, przebarwieniami czy bliznami. Substancje aktywne zawarte w preparatach mezoterapeutycznych mogą pomóc w normalizacji funkcji skóry, redukcji stanów zapalnych oraz odbudowie uszkodzonych tkanek.

W przypadku utraty objętości i nawilżenia skóry, mezoterapia igłowa również może przynieść korzyści. Substancje dostarczane podczas zabiegu zwiększą nawodnienie i odżywienie skóry, sprawiając, że stanie się ona bardziej gładka, jędrna i promienna. Również w przypadku wypadania włosów można spróbować zastosować mezoterapię skóry głowy.

mezoterapia skóry głowy - dbanie o włosy

Od czego mogą zależeć efekty?

Efekty mezoterapii igłowej mogą zależeć od kilku czynników, takich jak:

  • Indywidualna reakcja organizmu: Każda osoba ma inną skórę i procesy regeneracyjne, dlatego wyniki zabiegu mogą się różnić. Niektórzy pacjenci mogą odnotować szybkie efekty, podczas gdy u innych widoczne rezultaty mogą pojawić się po kilku zabiegach.
  • Wieku i stanu skóry: Starsza skóra wymaga więcej czasu na odbudowę i odpowiedź na substancje aktywne. Bardziej zniszczona skóra może wymagać większej liczby sesji mezoterapii.
  • Regularności zabiegów: Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne wykonywanie zabiegów. Zazwyczaj zaleca się serię kilku zabiegów co kilka tygodni, a następnie zabiegi utrzymujące w celu utrzymania rezultatów.
  • Stylu życia i nawyków: Efekty mezoterapii igłowej mogą być również zależne przez styl życia pacjenta. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia i nadmiernej ekspozycji na słońce mogą przyczynić się do osiągnięcia lepszych efektów zabiegu.

Ostateczny wynik mezoterapii igłowej zależy od wielu czynników i jest indywidualny dla każdej osoby. Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania i być cierpliwym, ponieważ widoczne rezultaty mogą się pojawić stopniowo w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po zakończeniu serii zabiegów.

Jak postępować przed i po zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu mezoterapii igłowej istnieją pewne zalecenia dotyczące przygotowania skóry. Należy unikać stosowania kosmetyków o działaniu drażniącym lub złuszczającym na kilka dni przed zabiegiem. Ważne jest również, aby nie stosować innych technik medycyny estetycznej na obszarach, na których ma być wykonany zabieg mezoterapii.

Po zabiegu ważne jest odpowiednie dbanie o skórę w celu maksymalnego wykorzystania korzyści mezoterapii igłowej. Przez kilka dni powinno się unikać ekspozycji na słońce, sauny, baseny z chlorowaną wodą oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Niektórzy lekarze mogą również zalecić stosowanie specjalnych kremów lub maści po zabiegu, aby pomóc w regeneracji skóry.

Przeciwwskazania i możliwe efekty uboczne

Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej, mezoterapia igłowa ma pewne przeciwwskazania. Nie powinno się jej wykonywać u osób ze skłonnością do tworzenia blizn keloidowych, cierpiących na choroby autoimmunologiczne, choroby niedoboru odporności, zakażenia skóry na obszarze, na którym ma być wykonany zabieg, a także u osób w ciąży i karmiących piersią.

Podczas zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort, związany z nakłuwaniem skóry. W niektórych przypadkach może wystąpić lekki obrzęk, zaczerwienienie, siniak lub pieczenie. Te objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni. W rzadkich przypadkach można wystąpić alergiczna reakcja na używane substancje aktywne, dlatego ważne jest, aby przekazać lekarzowi wszelkie informacje na temat alergii i wrażliwości skóry.

W sytuacji, gdy niepożądane efekty utrzymują się dłużej niż kilka dni lub są szczególnie nasilone, należy skonsultować się z lekarzem odpowiedzialnym za zabieg. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu i monitorować ewentualne zmiany, które mogą pojawić się w trakcie procesu gojenia.

Więcej o zabiegach z zakresu medycyny estetycznej można przeczytać na stronie jednego z salonów kosmetycznych z miasta Poznań: https://clarityskin.pl/

Pamiętaj, że mezoterapia igłowa to inwazyjna procedura, dlatego należy podejść do niej z odpowiednią ostrożnością i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem serii zabiegów.