Kotly na slome

Piece na słomę – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kotłów węglowych

Jednym z problemów, z którym borykają się obecnie gospodarstwa domowe, są rosnące ceny materiałów opałowych. Sposobem na ich rozwiązanie może być zastosowanie alternatywnych metod ogrzewania domu lub pomieszczeń gospodarczych.

Piece na słomę mogą być uznane za jeden z ciekawszych sposobów na zmniejszenie związanych z tym kosztów. Są one przy tym w pełni ekologiczne, bowiem do wytwarzania ciepła używają surowców, powszechnie uważanych za odpady.

Czy wobec tego kotły na biomasę, wykorzystujące takie właśnie paliwo, mogą być sposobem na rozwiązanie wspomnianych problemów?

Czy piece na słomę mogą zastąpić tradycyjne kotły węglowe?

Chociaż dla wielu osób piece na słomę wydają się czymś niezwykłym, są one coraz powszechniej stosowane. Ich rosnąca popularność jest wynikiem kombinacji kilku czynników.

Kotly na slomePrzede wszystkim kotły na biomasę tego typu są uznawane za ekologiczne, bowiem wykorzystują surowce w pełni odnawialne. Jednocześnie piece na słomę mogą być niezwykle tanim sposobem na ogrzanie domu lub pomieszczeń gospodarstwa rolnego, szczególnie wówczas, gdy samo wytwarza ono ten materiał. Jest on przy tym niezwykle efektywny, o ile oczywiście zapewnione zostaną odpowiednie warunki do jego wykorzystania.

Obecnie w dużych miejscowościach piece na słomę nie są zbyt często spotykane, jednak na wsiach czy w niewielkich miasteczkach rozwiązanie to coraz częściej konkuruje z kotłami, opalanymi węglem lub drewnem. Powodem jest przede wszystkim rachunek ekonomiczny: ogrzewanie przy pomocy kotłów na biomasę, wykorzystujących słomę, może być znacznie tańsze od innych rozwiązań.

Gdzie można stosować piece na słomę?

Piece na słomę stosowane są najczęściej w gospodarstwach rolnych. Ich zadaniem  może być ogrzewanie pomieszczeń, w których znajduje się inwentarz żywy, suszarni czy gorzelni. Często stosowanym rozwiązaniem są mobilne kotły na biomasę, opalane słomą lub sianem. Mogą być one zastosowane zarówno do wspomnianych wyżej celów, jak i do zapewnienia ciepła w budynku mieszkalnym.

Warto zauważyć, że w wielu krajach piece na słomę są wykorzystywane do ogrzewania szkół oraz budynków użyteczności publicznej. Można więc spodziewać się, że również u nas kotły na biomasę tego typu zyskiwać będą coraz większą popularność.