czarter jachtów

Hobby żeglarstwo – na czym polega czarter jachtów?

Czarter jachtów po raz pierwszy – jak zacząć?

Czarter jachtów oznacza wynajęcie jachtu na określony czas. Wyczarterować jacht możemy z załogą lub bez niej. Decydując się na czarter jachtów, szczególnie po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy agencji czarterowej. Jej zadaniem jest dobranie odpowiedniego jachtu i załogi, a następnie objęcie przewodnictwa w planowaniu całego doświadczenia.

Bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja z agencją, która zajmie się organizacją czarteru. Warto poświęcić trochę czasu, aby jak najdokładniej przedstawić swoje preferencje, takie jak wymagania żywieniowe, czy preferowane zajęcia. To dostarczy agencji i załodze najlepszych informacji, dzięki którym czarter będzie udany i dostosowany do potrzeb i wymagań.

Co uwzględnione jest w cenie czarteru?

Przed dokonaniem czarteru jachtu należy dowiedzieć się, co konkretnie wliczone jest w koszty czarteru. Czartery all-inclusive zawierają w cenie wszystkie koszty, zarówno obsługi samego jachtu, jak i koszty obsługi pasażerów. Jeśli jednak cena nie jest kwotą all-inclusive, obejmuje jedynie koszty związane z jachtem, np. wynajem, załogę, ubezpieczenie.

W kosztach dodatkowych należy więc dodatkowo uwzględnić jedzenie i napoje, paliwo i dokowanie, koszty wybranych rozrywek. W zależności od kraju, w którym odbywa się zaokrętowanie, może obowiązywać również podatek od wartości dodanej (VAT) do opłaty od stawki czarterowej.

Na cenę czarteru wpływa przede wszystkim rozmiar jachtu, okres korzystania z czarterowanej jednostki, miejsce żeglugi oraz pora roku.

Sprawdź czarter jachtów na KompasYachting.pl

Co należy sprawdzić decydując się na czarter jachtów?

Wszystkie firmy czarterowe muszą przestrzegać lokalnych przepisów i regulacji morskich. Stanowi to podstawową ochronę dla osoby dokonującej czarteru. Straż Przybrzeżna regularnie sprawdza dokumenty łodzi i nakłada wysokie grzywny, jeśli czegoś brakuje. Wszyscy operatorzy muszą również zgodnie z prawem posiadać ubezpieczenie. Dokonując czarteru, dobrze jest zobaczyć te dokumenty przed zaokrętowaniem.

Ponadto, wiele agencji czarterowych oferuje pokazy i dni odwiedzin, w czasie których można obejrzeć łodzie i spotkać się z załogą. Dzięki temu można też uzyskać rady na temat wyboru łodzi odpowiednich dla potrzeb.